Wiadomości Galeria

10-01-2018

Restauracja w kościele i pięć gwiazdek pod Wawelem

Hotelarski rynek dawnej stolicy Polski wznosi się na nowy poziom dzięki rozwijającemu się przemysłowi spotkań i branży usług dla biznesu. Na ich potrzeby powstaje w centrum Krakowa pięciogwiazdkowy Autograph Collection hotel ze 125 pokojami.

Liczby mocno stoją za Krakowem. W swoim najnowszym raporcie (Market Insights, raport roczny 2017) Colliers International podaje, że w Polsce wciąż trwa hossa na rynku hotelowym. Według danych frmy STR Global wskaźnik Revpar (to przychód na każdy dostępny pokój) wzrósł o 11 procent. Był to jeden z najwyższych wzrostów w Europie. Ustabilizowało się przy tym obłożenie i średnia cena.
Dlatego sporo dzieje się w inwestycjach hotelowych. Transakcje na tym rynku w Polsce osiągnęły rekordową wartość 340 mln euro. W Krakowie największą wydarzeniem była zmiana właściciela Sheratona – nowym (za ok. 70 mln euro) został fundusz Invesco.
Rynek nieruchomości komercyjnych przeżywał już boom – w latach 2005–2007 rósł skokowo po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Teraz geneza tego wzrostu jest inna, inaczej też rozkładają się beneficjenci tego skoku. Nie jest nim już głównie Warszawa, bardzo mocno rośnie Kraków.

Przemysł spotkań

W 2016 r. Poland Convention Bureau raportowało, że w Polsce zorganizowano prawie 35 tys. wydarzeń typu MICE (Meetings, Incentives, Conventions, Exhibitions). Było to niemal dwa razy więcej niż przed rokiem. Według szacunków polska gospodarka dostała przez to zastrzyk
na poziomie półtora miliarda złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że choć najwięcej wydarzeń ściągnęła Warszawa, to wśród organizatorów kongresów i konferencji stolicę (3258) wyprzedził Kraków (3529). Udało się to m.in. dzięki otwarciu ICE Kraków oraz Tauron Areny – to obiekty przyciągające do Krakowa najlepszych, bo najbogatszych turystów. Rozwój krakowskiego rynku komercyjnego dobrze ilustruje skok podaży powierzchni biurowej. W drugiej połowie tego roku jej zasoby w mieście przekroczyły milion metrów kwadratowych. Branżę napędza głównie sektor usług dla biznesu, który w ostatnich latach poszerzył się mocno o branże kreatywne.

Dla wymagających

– Kraków nie jest już na pewno miastem tylko dla taniej turystyki. Ma bardzo zróżnicowaną ofertę, również biznesową. Cieszymy się, że będziemy mogli zaproponować coś wyjątkowego dla tych najbardziej wymagających. Tym bardziej że będzie to pierwszy tego typu
kompleks, gdzie znajdzie się luksusowy hotel oraz wyjątkowe, ukryte w głębi ogrodu apartamenty – zauważa Małgorzata Nowosielska, dyrektor marketingu i sprzedaży obszaru południe Angel Poland Group.

Firma specjalizuje się w inwestycjach z segmentu premium. Ich najnowszy, krakowski projekt zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu: przy ul. Stradomskiej 12–14. Powstaje tam pięciogwiazdkowy hotel Stradom House 12/14 z planowanymi 125 pokojami, spa oraz 133 luksusowe apartamenty Angel Stradom.
–Hotel dołączy do Autograph Collection Hotels, lifestyle’owej
marki należącej do Marriott International, największej frmy hotelarskiej na świecie. Będzie przy tym pierwszym obiektem tej ekskluzywnej linii w Polsce – zaznacza Małgorzata Nowosielska.
– Do Autograph Collection Hotels należą wyłącznie najbardziej unikalne i najpiękniejsze nieruchomości na świecie, starannie selekcjonowane przez Marriott – dodaje Nowosielska.

Kraków, Tokio, Nowy Jork

Jak więc będzie wyglądał krakowski hotel sieci, która może się pochwalić m.in. Algonquin Times Square w Nowym Jorku czy The
Prince Sakura w Tokio? Krakowska inwestycja będzie unikatowa
i z historycznym rodowodem. Obejmuje kamienicę przy ul. Stradomskiej, której historia sięga XIV wieku. Na przestrzeni wieków
w budynku mieściły się m.in. szpital, urząd celny i siedziba dowództwa wojskowego, a na tyłach – istniejący do dziś – barokowy
kościół św. Jadwigi.

– Bogata historia budynku, w połączeniu z pełną charakteru architekturą z przełomu XVIII i XIX wieku, sprawiają, że miejsce to jest najlepszą lokalizacją dla flagowego hotelu naszej marki – uważa John Licence z sieci Autograph Collection Hotels.
Są już wśród nich są takie historyczne perły jak m.in. okaza ły neorenesansowy pałac Boscolo w Pradze czy Nassau Breda zlokalizowany częściowo w zabytkowym klasztorze. Krakowski Autograph Stradom House 12/14 będzie mógł pochwalić się jedną z najlepszych restauracji w Krakowie z wysokim na dziewięć metrów barem, mieszczącą się w unikalnej i eleganckiej przestrzeni zorganizowanej… w dawnym kościele. – Wierzymy, że stanie się ona miejscem spotkań krakowian, a goście hotelowi poczują się jak w domu w jednym z najstarszych i najbardziej tętniących życiem europejskich miast – podkreśla Małgorzata Nowosielska.
Ron Ben Shachar, współwłaściciel Angel Poland Group, tak tłumaczy ideę inwestycji: – Każdy nasz projekt ma przynieść korzyści miastu, w którym powstaje. To poprawa jakości otoczenia, ale też korzystny wpływ na lokalną gospodarkę.
Wraz z hotelem Stradom House 12/14 powstanie 133 luksusowych apartamentów oraz ogród o powierzchni 6 tys. m kw. z wyjątkowo zróżnicowaną zielenią: od ziół, przez różne gatunki drzew owocowych, po drzewa liściaste.